Marie Maynard Daly – pierwsza czarnoskóra kobieta, która zdobyła tytuł doktora chemii w USA.

Marie w pracy

Oto kolejny wpis dotyczący kobiet w nauce. Dziś poświęcimy chwilę pierwszej czarnoskórej kobiecie, która zdobyła tytuł doktora chemii w Stanach Zjednoczonych. Jej historia pokazuje, jak istotne w osiąganiu celów są ludzie, którzy nas otaczają. Poznajcie historię Marie Daly.

Początki

Marie Maynard Daly urodziła się 16 kwietnia 1921 roku w Nowym Jorku w rodzinie, która ceniła edukację. Jej ojciec Ivan wyemigrował z Indii Zachodnich i zapisał się na Uniwersytet Cornell, aby studiować chemię. Brak wystarczających środków finansowych zmusił go do porzucenia marzeń o dyplomie i podjęcia pracy jako urzędnik pocztowy. Matka Daly, Helen, dorastała w Waszyngtonie. Jej ojciec posiadał ogromne zbiory książek, a czytanie było ważnym aspektem dla wszystkich jej członków. Jedną z ulubionych książek młodej badaczki była popularna książka Paula De Kruifa The Microbe Hunters, która opowiadała o mikroorganizmach.

Marie Daly
http://www.einstein.yu.edu/education/phd/current-students/events/Marie-Daly-Celebration.aspx

Otoczenie książek oraz wsparcie rodziny spowodowało, że Marie już jako 22-latka odebrała dyplom licencjata chemii na Queens College. Zaledwie rok później obroniła tytuł magistra na Uniwersytecie Nowojorskim. Pracę doktorską zrealizowała również w niezwykłym tempie. W 1947 roku jako pierwsza czarnoskóra kobieta w USA uzyskała tytuł doktora z chemii w na Uniwersytecie Columbia.

Wsparcie

Jej rodzina nie była zamożna. Młoda Marie Daly nie mogła skupić się jedynie na nauce i musiała myśleć o swoim utrzymaniu. Już po licencjacie pracowała na część etatu jako asystentka w Queens College. Jej zdolności i pracowitość pozwoliły jej również na otrzymanie wspierającego stypendium.

Oprócz wspierających rodziców w jej karierze pomogła również sytuacja polityczna na świecie. Z powodu II Wojny Światowej wielu mężczyzn, opuściło swoje miejsca pracy. Dla dobra całej gospodarki trzeba je było zapełnić również kobietami. Nie bez znaczenia wydaje się również, że program chemiczny, w którym uczestniczyła badaczka, prowadziła Dr. Mary L. Caldwell. Była ona znana ze wsparcia, jakim obdarzała inne kobiety chcące pracować naukowo.

drzewo wsparte na drewnianej dłoni

Badania Marie Daly

Badania Marie Daly koncertowały się aż na czterech różnych obszarach:

  • Zajmowała się chemią histonów. Histony to białka, które pozwalają na zapakowanie nici DNA, dzięki czemu ta długa cząsteczka może zmieścić się w komórce. Muszę zaznaczyć, że było to, zanim opisano strukturę DNA.
  • Daly miała również znaczący wkład w zrozumienie procesu tworzenia się białek w organizmie. W 1948 r. otrzymała grant od American Cancer Society, który pozwolił jej poświęcić siedem lat na te badania. Jej pracę powstałą podczas realizacji projektu cytował Watson, jeden z twórców modelu przestrzennej budowy DNA. Zapraszam Was przy okazji do zapoznania się z historią innej naukowczyni – Rosalind Franklin.
  • W 1955 roku Marie Daly rozpoczęła współpracę z doktorem Quentinem B. Demingiem nad przyczynami zawałów serca. Jako pierwsi ustalili, że nadciśnienie jest prekursorem miażdżycy. Ich przełomowa praca ujawniła również związek między wysokim poziomem cholesterolu a zatkanymi tętnicami. Te badania pozwoliły na lepsze zrozumienie wpływu diety na dobrą kondycję serca i układu krążenia. Było to także ważne odkrycie w zrozumieniu, w jaki sposób dochodzi do zawału serca.
  • W ostatnich latach swojej pracy zaangażowała się w poszukiwanie odpowiedzi, jak komórki mięśni metabolizują kreatynę. Jest to związek bardzo ważny dla bioenergetyki mięśni.

Co poza nauką?

Oprócz pracy naukowej realizowała się jako wykładowczyni. W swoich działaniach chciała przyczynić się do zwiększania liczby osób z pochodzących z mniejszości w nauce. Z tego powodu w 1988 roku powołała stypendium imienia jej ojca, które miało wspierać studentów z mniejszości w nauce na Queens College.

Marie Daly w pracy
http://www.einstein.yu.edu/education/phd/current-students/events/Marie-Daly-Celebration.aspx

Znalazłam informacje, że została zapamiętana jako cudowna osoba o wdzięcznym uśmiechu. Grywała na flecie, w późniejszych latach życia na gitarze. Jej pasją było ogrodnictwo, kochała psy. Jej mężem był Vincent Clark.

Marie Daly zmarła w październiku 2003 r.

Mam nadzieję, że ta historia była dla Was interesująca i zapamiętacie historię, pierwszej czarnoskórej kobiety, która zdobyła tytuł doktora Chemii w Stanach Zjednoczonych. Nie znalazłam żadnej polskiej wzmianki o niej i tylko kilka w języku angielskim, dlatego tym bardziej chciałabym, aby jej nazwisko pozostało w naszych głowach.

Wcześniejsze kobiety nauki:

Rosalind Franklin

Barbara McClintock

Lynn Margulis

Źródła:

http://www.einstein.yu.edu/education/phd/current-students/events/Marie-Daly-Celebration.aspx

https://www.biography.com/scientist/marie-m-daly

https://www.sciencehistory.org/historical-profile/marie-maynard-daly

https://blogs.scientificamerican.com/urban-scientist/you-should-know-dr-marie-daly/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0003986180901824?via%3Dihub