Naukowe ciekawostki. Podsumowanie tygodnia 18-24.11

Naukowe ciekawostki

Pomyślałam, że w Internecie brakuje naukowej prasówki i postanowiłam stworzyć ją sama. Naukowe ciekawostki z każdego tygodnia najdziecie co tydzień na moim blogu, Facebooku, Instagramie oraz Linkedinie. Samą nazwę i formę jeszcze doprecyzujemy 🙂

Naukowe ciekawostki, newsy oraz najważniejsze wydarzenia.

 

Podsumowanie tygodnia 18-24.11

 

Badacze postulują, że na świecie może istnieć o wiele więcej cząsteczek przenoszących informację genetyczną poza znanym nam dobrze DNA oraz RNA. Badania były wykonywane z zastosowaniem nowoczesnych metod symulacji komputerowej.

 

W Poznaniu odbyła się konferencja „Uczona, badaczka, naukowczyni – feminatywy w dyskursie akademickim” o tym, jak język kształtuje rzeczywistość.

 

Liczyłeś, że jeden psi rok to siedem ludzkich? Jesteś w błędzie. Naukowcy opracowali nową, dokładniejszą metodę przeliczania lat naszych pupili.

 

Do 15 grudnia można się zgłaszać do konkursu Wiki Science Competition. To międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywający się w okresie 4.11.2019-15.12.2019. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą.

 

Pierwsza od 40 lat nowa terapia dla pacjentów cierpiących na drobnokomórkowego raka płuc. To niezwykle agresywny nowotwór, który charakteryzuje się ogromną dynamiką, a leczenie często nie przynosi oczekiwanych efektów. Teraz pozostaje walka o refundację takiej immunoterapii w kraju.

 

Co w tym tygodniu?

27 listopada w Gdyni odbędzie się wykład dr Aleksandry Kardaś z bloga Nauka o Klimacie– Klimatyczne mity.

30 listopada w Gdańsku i Gdyni odbędzie się wykład dr Dawida Myśliwca z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot. W czasie trwającego prawie 3 godziny wydarzenia opowie o swoich ulubionych historiach ze świata nauki – takich, obok których nie da się przejść obojętnie. Ja będę!

Kolejna prasówka już za tydzień!

Ściskam!