O mnie

Nazywam się Paulina Jędrak i jestem biologiem molekularnym. Na blogu naukowka.pl poczytacie o nauce w prostych słowach i poznacie tajniki pracy młodego badacza.

Powinnam się nieco przedstawić, a w związku z tym, że to blog naukowy opowiem Wam o swoich naukowych dokonaniach.

Obecnie odbywam studia doktoranckie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł mojej rozprawy to: „Zmiany w mitochondriach ludzkich komórek niosących mutację w genie IT15„.

Jestem kierownikiem projektu badającego zmiany w mitochondriach ludzkich komórek skóry niosących mutacje wywołujące chorobę Huntingtona, który realizuję dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Centrum Nauki, jakie otrzymałam w konkursie Preludium 9 (2015/17/N/NZ2/04267). Popularnonaukowy opis projektu znajdziecie na stronie NCN.

Jestem współautorem kilku publikacji naukowych (dostępnych w trybie Open Access, więc można poczytać za darmoszkę):

Characterization of conditions and determination of practical tips for mtDNA level estimation in various human cells (2017)

Mitochondrial DNA levels in Huntington disease leukocytes and dermal fibroblasts (2017)

Expression of RNAs Coding for Metal Transporters in Blood of Patients with Huntington’s Disease (2016)

Trafiła mi się też praca niezwiązana z moją rozprawą:

A rapidly progressing, deadly disease of Actias selene (Indianmoonmoth) larvae associated with a mixed bacterial and baculoviral infection (2015)

A kolejne są w drodze 😉

W zeszłym roku odebrałam wyróżnienie za artykuł popularnonaukowy w konkursie „Skomplikowane i Proste, młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanym przez Forum Akademickie. Mój artykuł: „Walka o zdjęcie smoczej klątwy” możecie przeczytać na stronie czasopisma.

W trakcie studiów doktoranckich prezentowałam wyniki swojej pracy na wielu konferencjach w tym konferencjach międzynarodowych w Izraelu, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Odbyłam staż naukowy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, dostałam kilka stypendiów i uczestniczyłam w dwóch szkoleniach statystycznych organizowanych przez firmę StatSoft:

  • Statystyka w medycynie – metody analizy wariancji i analizy regresji (2014)
  • Statystyka w medycynie – metody zaawansowane (2017)

Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona (EHDN), Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Zapraszam na mój Fanpage, Instagram, Twitter i LinkedIn.

Poznajmy się lepiej, napisz do mnie!

kontakt@naukowka.pl

Miłej lektury !