O mnie

Cześć!

Bardzo miło Cię tu widzieć!

Nazywam się Paulina Mozolewska i jestem doktorem nauk biologicznych. Nauka jest super, dlatego tu będzie królową treści. W moim internetowym domu poczytasz o nauce w prostych słowach i zobaczysz, jak życie naukowca wygląda od zaplecza. Chwilami trochę sobie wspólnie pofilozofujemy…

Prywatnie…

Jestem całkiem zwyczajna. Uwielbiam jeździć po świecie i być w nowych miejsca tak, jakbym mieszkała tam od zawsze. Szlajanie się po mieście cenię wyżej niż pośpieszne odhaczanie turystycznych atrakcji. Uwielbiam jeść nowe rzeczy i gotować, kiedy mam na to ochotę. Moim ulubionym czasem jest ten spędzany z moim mężem, który jest najlepszym człowiekiem, jakiego znam.

Mimo że boję się wielu rzeczy, staram się patrzeć w oczy moim obawom i wciąż sprawdzać, czy dam radę. Nie jestem urodzoną blogerką, mówczynią ani naukowką, po prostu staram się robić wszystko najlepiej, jak potrafię. Lubię filozofować, rozkładać sprawy na tryliony kawałków i szukać nowych punktów widzenia. Jestem okropnym zmarźlakiem i kocham pingwiny!

Wodospad Niagara 2015
Wodospad Niagara 2015

Naukowo…

Pracuję w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jako naukowiec w projekcie zajmującym się nowotworami jelita grubego. Podczas doktoratu interesowały mnie choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera czy Huntingtona (pamiętacie 13nastkę z Housa?). W tych zaburzeniach dochodzi do postępującej utraty komórek nerwowych w mózgu, co ma oczywiście dramatyczne skutki. W swoich dotychczasowych badaniach skupiałam się głównie na roli mitochondriów, czyli struktur komórkowych produkujących energię, w przebiegu tych chorób. Przez dwa lata pracowałam w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w Akwarium Gdyńskim jako specjalista ds. mediów społecznościowych i promocji. Odbyłam również 3-miesięczny staż naukowy w San Antonio w Teksasie (USA) ufundowany przez Fundację Kościuszkowską.

Na czwartym roku doktoratu odkryłam, że bardzo lubię pisać. Otrzymałam wyróżnienie za artykuł popularnonaukowy w konkursie „Skomplikowane i Proste, młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanym przez Forum Akademickie. Mój artykuł: „Walka o zdjęcie smoczej klątwy” możecie przeczytać na stronie czasopisma. Od tego czasu czasami tam pisuję.

To wszystko sprawiło, że postanowiłam spróbować i stworzyć tego bloga. Od tego momentu coraz śmielej wędruję przez samo wytyczającą się przede mną ścieżką. Otworzyłam też grupę na Facebooku: Zapytaj naukowca – tu na Twoje pytanie odpowiadają eksperci, do której Cię serdecznie zapraszam oraz kanał na YT.

Paulina Mozolewska

Chociaż wystąpienia publiczne nie przychodzą mi z łatwością, to znalazłam w nich głęboko ukrytą przyjemność. Wszystko dzięki uczestnictwu w konkursie FameLab, który był dla mnie prawdziwą szkołą emocji. Moje zgłoszenie oraz półfinałowe i finałowe wystąpienia znajdziesz na YouTube.

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniesz na dłużej. Zapisz się na mój newsletter, a dostaniesz darmowy e-book z instrukcją „Jak wytropić fake news w sieci?”, a ja nie będę musiała być zdana na łatkę i niełaskę social mediów, aby poinformować Cię o nowościach na blogu. Nie Spamuję, bo nie mam na to czasu 😛

Dołącz do mnie na moim Fanpagu, Instagramie, Twitterze i LinkedInie.

I oczywiście pisz do mnie na kontakt@naukowka.pl

Możesz posłuchać wywiadu ze mną w Radiu Gdańsk. Albo poczytać wywiad z trójmiejskiego Prestżu.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących moich naukowych dokonań, to znajdziesz je poniżej.

Jestem doktorem biologii, rozprawę obroniłam 30 listopada 2018 r. W kwietniu 2018 r. zakończyłam realizację projektu, którego byłam kierownikiem, a zarazem głównym wykonawcą. Mogłam go realizować dzięki finansowaniu, które uzyskałam od Narodowego Centrum Nauki w konkursie Preludium 9 (2015/17/N/NZ2/04267). Popularnonaukowy opis projektu znajdziesz na stronie NCN.

Jestem współautorem kilku publikacji naukowych (w większości dostępnych w trybie Open Access, więc można poczytać za darmoszkę):

Mitochondrial alterations accompanied by oxidative stress conditions in skin fibroblasts of Huntington’s disease patients (2018)

Mitochondria and Reactive Oxygen Species in Aging and Age-Related Diseases (2018)

Characterization of conditions and determination of practical tips for mtDNA level estimation in various human cells (2017)

Mitochondrial DNA levels in Huntington disease leukocytes and dermal fibroblasts (2017)

Expression of RNAs Coding for Metal Transporters in Blood of Patients with Huntington’s Disease (2016)

Trafiła mi się też praca niezwiązana z moją rozprawą:

A rapidly progressing, deadly disease of Actias selene (Indianmoonmoth) larvae associated with a mixed bacterial and baculoviral infection (2015)

W trakcie studiów doktoranckich prezentowałam wyniki swojej pracy na wielu konferencjach w tym konferencjach międzynarodowych w Izraelu, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Odbyłam staż naukowy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, dostałam kilka stypendiów i uczestniczyłam w dwóch szkoleniach statystycznych na poziomie zaawansowanym (statystyka w medycynie) organizowanych przez firmę StatSoft. Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona (EHDN), Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć wertowanie bloga, polecam Ci post o fake news. Potem pójdzie już gładko 😉

Ściskam!