Cześć!
Bardzo miło Cię tu widzieć!
Nazywam się Paulina Mozolewska i jestem doktorem nauk biologicznych. Nauka jest super, dlatego tu będzie królową treści. W moim internetowym domu poczytasz o nauce w prostych słowach i zobaczysz, jak życie naukowca wygląda od zaplecza. Chwilami trochę sobie wspólnie pofilozofujemy…
Prywatnie…
Jestem całkiem zwyczajna. Uwielbiam jeździć po świecie i być w nowych miejsca tak, jakbym mieszkała tam od zawsze. Szlajanie się po mieście cenię wyżej niż pośpieszne odhaczanie turystycznych atrakcji. Uwielbiam jeść nowe rzeczy i gotować, kiedy mam na to ochotę. Moim ulubionym czasem jest ten spędzany z moim mężem, który jest najlepszym człowiekiem, jakiego znam.
Mimo że boję się wielu rzeczy, staram się patrzeć w oczy moim obawom i wciąż sprawdzać, czy dam radę. Nie jestem urodzoną blogerką, mówczynią ani naukowką, po prostu staram się robić wszystko najlepiej, jak potrafię. Lubię filozofować, rozkładać sprawy na tryliony kawałków i szukać nowych punktów widzenia. Jestem okropnym zmarźlakiem i kocham pingwiny!

Naukowo…
Pracuję w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jako naukowiec w projekcie zajmującym się nowotworami jelita grubego. Podczas doktoratu interesowały mnie choroby neurodegeneracyjne, do których należy choroba Alzheimera czy Huntingtona (pamiętacie 13nastkę z Housa?). W tych zaburzeniach dochodzi do postępującej utraty komórek nerwowych w mózgu, co ma oczywiście dramatyczne skutki. W swoich dotychczasowych badaniach skupiałam się głównie na roli mitochondriów, czyli struktur komórkowych produkujących energię, w przebiegu tych chorób. Przez dwa lata pracowałam w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w Akwarium Gdyńskim jako specjalista ds. mediów społecznościowych i promocji. Odbyłam również 3-miesięczny staż naukowy w San Antonio w Teksasie (USA) ufundowany przez Fundację Kościuszkowską.
Na czwartym roku doktoratu odkryłam, że bardzo lubię pisać. Otrzymałam wyróżnienie za artykuł popularnonaukowy w konkursie „Skomplikowane i Proste, młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanym przez Forum Akademickie. Mój artykuł: „Walka o zdjęcie smoczej klątwy” możecie przeczytać na stronie czasopisma. Od tego czasu czasami tam pisuję.
To wszystko sprawiło, że postanowiłam spróbować i stworzyć tego bloga. Od tego momentu coraz śmielej wędruję przez samo wytyczającą się przede mną ścieżką. Otworzyłam też grupę na Facebooku: Zapytaj naukowca – tu na Twoje pytanie odpowiadają eksperci, do której Cię serdecznie zapraszam oraz kanał na YT.
Chociaż wystąpienia publiczne nie przychodzą mi z łatwością, to znalazłam w nich głęboko ukrytą przyjemność. Wszystko dzięki uczestnictwu w konkursie FameLab, który był dla mnie prawdziwą szkołą emocji. Moje zgłoszenie oraz półfinałowe i finałowe wystąpienia znajdziesz na YouTube.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniesz na dłużej. Zapisz się na mój newsletter, a dostaniesz darmowy e-book z instrukcją „Jak wytropić fake news w sieci?”, a ja nie będę musiała być zdana na łatkę i niełaskę social mediów, aby poinformować Cię o nowościach na blogu. Nie Spamuję, bo nie mam na to czasu 😛
Dołącz do mnie na moim Fanpagu, Instagramie, Twitterze i LinkedInie.
I oczywiście pisz do mnie na kontakt@naukowka.pl
Możesz posłuchać wywiadu ze mną w Radiu Gdańsk. Albo poczytać wywiad z trójmiejskiego Prestżu.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących moich naukowych dokonań, to znajdziesz je poniżej.
Jestem doktorem biologii, rozprawę obroniłam 30 listopada 2018 r. W kwietniu 2018 r. zakończyłam realizację projektu, którego byłam kierownikiem, a zarazem głównym wykonawcą. Mogłam go realizować dzięki finansowaniu, które uzyskałam od Narodowego Centrum Nauki w konkursie Preludium 9 (2015/17/N/NZ2/04267). Popularnonaukowy opis projektu znajdziesz na stronie NCN.
Jestem współautorem kilku publikacji naukowych (w większości dostępnych w trybie Open Access, więc można poczytać za darmoszkę):
Mitochondria and Reactive Oxygen Species in Aging and Age-Related Diseases (2018)
Mitochondrial DNA levels in Huntington disease leukocytes and dermal fibroblasts (2017)
Trafiła mi się też praca niezwiązana z moją rozprawą:
W trakcie studiów doktoranckich prezentowałam wyniki swojej pracy na wielu konferencjach w tym konferencjach międzynarodowych w Izraelu, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. Odbyłam staż naukowy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, dostałam kilka stypendiów i uczestniczyłam w dwóch szkoleniach statystycznych na poziomie zaawansowanym (statystyka w medycynie) organizowanych przez firmę StatSoft. Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona (EHDN), Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć wertowanie bloga, polecam Ci post o fake news. Potem pójdzie już gładko 😉
Ściskam!